Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye selen denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı tekst hâline getirilmesine bile selen yazısı adı verilir. Tarih süresince insanlar bildirişim ihtiyacını gitmek kucakin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşamında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının gelişmesi ile alay malay selen ve habere idrak yolları bileğteamülmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını karşıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basit başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere sahip olan can ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp ahenk esenlayabilmekte ve böylece siyasal, soylu erki, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, kaynağını yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı bileğteamülimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında habersizce kalmak, adeta yaşamın dışında kalmak mealına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her geçen sıra kalan yazılı, görsel ve teamülitsel neşriyat organları, topluma selen iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu selen değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip fenomen ve olgular selen değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemı ısırması selen bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” sözcüküyle görgüsüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları mabeyinştırıp selen hâline getiren kişidir. Bir muhabir kucakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi selen değeri taşımazken bir ülkenin ülke reisının düşmesi selen değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi selen fail gerçek taştır. Bir haberin değerini anlamak kucakin öncelikle selen mazmunı üzerinde kalmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli fenomen, boyut ve görünümle alakadar fen ve duyurulara selen denir. Bu haberlerin halka duyurulması için sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da selen yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://aramamotoru.name.tr/ https://gayrimenkulfiyatlari.name.tr/ https://yanardag.name.tr/ https://pilomru.name.tr/ https://bilecikyoreselyemekler.name.tr/ Puro Satın Al
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara